سبزی پونه
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ سبزی خرد شده / سبزیجات / سبزیجات خشک بدون دیدگاه

سبزی پونه

سبزی پونه از تیره نعنائیان بوده و در زبان فارسی پونه یا پودنه ، در زبان عربی نعناع اوروبیو در زبان انگلیسی pennyroyal نام دارد .
پونه در آشپزی ، شیرینی پزی و طب سنتی به عنوان مسکن و آرام بخش کاربرد فراوانی دارد . با این گیاه خوش عطر می توانید یک دمنوش گیاهی فوق العاده درست کنید و از آن لذت ببرید .

دمنوش پونه می تواند جایگزین مناسبی برای اغلب آنتی بیوتیک ها باشد و برای مشکلات گوارشی ، بهبود سرماخوردگی ، پایین آوردن تب و تسکین گلودرد بسیار مفید است .
 

پونه

اسانس پونه بسیار غلیظ بوده و دارای مقدار کمی سم کشنده می باشد به گونه ای که حتی گزارشاتی از مرگ بیمارانی که به روش های گوناگون از اسانس غلیظ استفاده کرده اند ، در دسترس است . توجه داشته باشید که استفاده از اسانس پونه برای خانم های باردار ممنوع می باشد . اسانس پونه در صنعت عطر سازی ، بسیار کاربرد دارد .
این گیاه در اغلب نقاط ایران علی الخصوص در لاهیجان ، گیلان ، گرگان و آذربایجان فراوان دیده می شود .
 
سبزی پونه
 

تاریخچه سبزی پونه

سبزی پونه در روم و یونان باستان به کار می رفته و یونانی ها برای معطر نمودن شراب از پونه استفاده می نمودند .

رومی ها نیز در کتاب آشپزی خود به نام اِپیسوس ، پونه را با انجدان رومی ، گشنیز و فودنج کوهی در اغلب غذاهای خود استفاده می کردند . اما اکنون این گیاه در آشپزی مصرف کمتری دارد .

مهاجران اولیه آمریکا از پونه خشک شده برای دفع کردن حشرات و همچنین در انجمن سلطنتی لندن از پونه به منظور کشتن مار زنگی استفاده می شده است .

طبق گفته های ابوعلی سینا تلخی و تندی پونه مخصوصا پونه کوهی بسیار نرم کننده است و خون را به سمت پوست می کشد و بسیار قرحه آور است .

این گیاه بسیار گرمی بخش و عرق ریز است و مواد را از ژرفای بدن جذب می نماید .

پونه و آب پز آن برای درمان یرقان بسیار مفید بوده و زداینده و باز کننده مواد سودایی و صفرایی می باشد .
 

مشخصات ظاهری سبزی پونه

سبزی پونه گیاهی علفی و پایا با ساقه هایی به شکل استوانه می باشد که بیشتر به صورت وحشی در حاشیه جریان های آب و در دشت های مرطوب می روید .

ارتفاع سبزی پونه ۱۰ الی ۵۵ سانتی متر بوده و دارای برگ هایی نوک تیز و بیضی شکل با دندانه هایی ظریف یا فاقد آن می باشد .

میوه پونه چهار فندقه و گل های آن به شکل دسته های فراهم در کناره برگ های طول محور ساقه قرار دارد و رنگ آن ها اغلب مایل به بنفش و یا گلی روشن می باشد .
 

سبزی پونه ادامه دارد …