سبزی ترخون
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ سبزی تازه / سبزیجات بدون دیدگاه

خواص و فواید سبزی ترخون

از بارزترین خواص سبزی ترخون می توان درمان کننده بیماری های رماتیسمی ، اعصاب، بیماری های عفونی مانند وبا، طاعون و تسکین دهنده درد معده را نام برد .

مصرف ترخون سبب هضم غذا می شود .

خواص دارویی موجود در ترخون سبب تسکین ناراحتی معده ناشی از استرس شده و به همین سبب به طور مستقیم بر روی سیستم هاضمه اثر مثبت دارد . سرشاخه های گل دار و برگ های ترخون تحریک و تقویت کننده معده بوده و دارای خاصیت ضد انگلی می باشد . مصرف این گیاه ادرارآور و نیز می باشد .

 
سبزی ترخون
 

سبزی ترخون و سلامت دهان و دندان

از قدیم الایام این گیاه برای تسکین بخشیدن موقتی به درد دندان به کار می رفته است . اما سبزی ترخون نه تنها سبب تسکین درد دندان می گردد بلکه جهت تسکین بخشیدن به درد و خونریزی لثه و التیام زخم های درون دهان نیز کارساز واقع می شود .
 

سبزی ترخون گیاهی بسیار اشتها آور

وقتی مقداری از ترخون را درون دهانتان قرار می دهید و بزاق دهان تولید می شود ، موجب ترشح شیره های گوارشی در معده می گردد . در قسمت های پایین تر دستگاه گوارشی ، شیره صفرا و معده ترشح می گردد که اگر غذایی درون معده باشد به سرعت آن را هضم نماید و اگر معده خالی باشد سبب افزایش اشتها می گردد .
 

خاصیت آنتی اکسیدانی سبزی ترخون

خاصیت آنتی اکسیدانی موجود در ترخون برای خنثی نمودن رادیکال های آزاد بسیار مفید می باشد .

رادیکال های آزاد از متابولیسم بدن ناشی می گردد و چناچه بدن ما به صورت موثر نتواند از دست این رادیکال ها رهایی پیدا کند ، سلول های بدن را تخریب می کند و در سیستم هاضمه باقی مانده و می تواند به بدن ما آسیب برساند و حتی در برخی موارد موجب بروز نوعی سرطان می گردد .

به همین دلیل طبق آخرین تحقیقات انجام شده بر روی سبزی ترخون ، این گیاه یکی از منابع موثر از بین برنده رادیکال های آزاد اعلام شده است .
 
سبزی ترخون
 

ترخون بسیار قاعده آور است

مصرف سبزی ترخون سبب منظم و تسهیل نمودن قاعدگی می شود و علاوه بر این ، سبب تسکین دردهای شکمی ، خستگی ، حالت تهوع و سایر مشکلات این دوران می شود .
 

سبزی ترخون و خاصیت ضد رماتیسمی آن

روغن سبزی ترخون به سبب تقویت جریان خون سبب گرم شدن نواحی آسیب دیده در بدن می شود و اجازه نمی دهد اسید اوریک در آن مکان ها تجمع نماید . به همین دلیل برای درمان درد مفاصل ، التهاب و ورم مفاصل که مهم ترین عوامل در ایجاد رماتیسم می باشد بسیار مفید می باشد .